Ingatlanár csökkenés várható

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Úgy tűnik, idén bekövetkezik az, amire már nagyon régóta nagyon sokan várnak: az ingatlanárak csökkenése. Már csak az a kérdés, kinek éri meg megvárni?

Nem mindig az nyer, aki gyors

Hosszútávon sokszor a türelmeseké a babér. Az utóbbi évek viszont azt sugallják, hogy az ingatlanpiac mostanában nem támogatja a türelmesek törekvéseit.

Az ingatlanpiac határozottan egyre drágábbnak bizonyul vevői szemszögből annak ellenére, hogy sokan évek óta spekulálnak az árak normalizálódására.

Mivel egy ingatlan megvásárlása a lakosság túlnyomó többségének akár évtizedekre szóló elköteleződést jelent, így egyáltalán nem mindegy, milyen áron sikerül hozzájutni az új otthonhoz. Sokaknak csak egy 20-30 millió forintos hitel felvételével van esélye saját ingatlant szerezni - ebben az esetben viszont jó szem előtt tartani a kamatok jövőbeni alakulását, illetve, hogy várhatóan mennyire lesz zökkenőmentes a hiteltörlesztés. Ugyanis hiába jó a keresőképessége a hitelt felvevőnek, ha az infláció miatt emelkednek a kamatok, és ráadásul romlik a bevétel vásárlóereje, azaz arányaiban kevesebbet tud a törlesztésre áldozni.

Akiknek kevésbé van félnivalója

A kamatok emelkedésétől csak a fix, illetve az állami támogatással hitelt felvevőknek nem kell félnie (CSOK, Zöld Hitel) - ők viszont várhatóan egyre kevesebben lesznek, hiszen a CSOK fennmaradása bizonytalan, a Zöld Hitel kerete pedig nemsoká kimerülhet (már több, mint harmada elfogyott).

Miért várható az ingatlanárak csökkenése?

Az egyébként is magas inflációra még is erősít az ukrán válság, ezért momentán csak az árak növekedésére lehet számítani az élet minden területén, és arra, hogy ki fognak tolódni a saját lakás szerzésére irányuló törekvések, azaz csökkenni fog a kereslet, ami lefelé fogja nyomni az árakat az ingatlanpiacon.

Jó eséllyel a GDP emelkedése is mérséklődni fog, ami maga után vonja a fizetések emelkedési ütemének mérséklődését, az pedig a beruházások elodázását, ami szintén azt valószínűsíti, hogy a jövőben csökkenni fognak az ingatlanárak. 

A nem stabil nemzetközi helyzet miatt a pénzpiac csökkenteni igyekszik a kockázatot - ennek eredményeképpen szigorodhatnak a hitelek elbírálásai a közeljövőben, azaz kevesebben kaphatnak majd hitelt. Ebből adódóan a kereslet csökkenése várható, amiből szintén az ingatlanárak csökkenése következik.

Milyen mértékű csökkenésre lehet számítani?

Ha a háború nem ér véget, "mire a falevelek lehullanak", akár 3-5%-kal is csökkenhetnek a lakásárak hazánkban. Márpedig ha ez bekövetkezik, akkor valóban igaza lehet azoknak, akik a kivárás taktikáját választották - viszont csak akkor, ha teljes mértékben önerőben gondolkodnak, illetve kizárólag államilag támogatott, fix kamatozású hitellel támogatják meg vételi szándukakat.

Van, akinek továbbra is sietős

Azok, akik piaci hitel felvételére kényszerülnek, jobb, ha sietnek, mivel nekik biztos nem kedvez a halogatás: hiába várható az ingatlanok árának csökkenése, a kedvezőbb ár ellenére rosszabbul járnak, mert a piaci hitel megnövekedett kamata miatt a törlesztőrészletek összességében többe fájnak majd, mint amennyit sikerülhet spórolni a türelmes kivárással.