Passzív ház: menekülés a jövőbe

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Hogy lehet nulla a fűtésszámla? Sokáig csak a jómódúak divathóbortjaként tekintettek a passzív házakra, de lassan létkérdés válik belőlük...

Már nem a gazdagok kiváltsága

Tény, még mindig nagyon sokba kerül egy passzív ház, de arányaiban már hírül sem olyan sokba, mint akár 20 évvel ezelőtt. Ráadásul - mivel világszerte rohamosan nőnek az energiaárak - nem évtizedekre becsülik a passzív házzal kapcsolatos beruházások megtérülését, hanem jóval kevesebbre.

Fókuszban az energiahatékonyság

Akit egyáltalán nem érdekelt soha a klímaváltozás problémája, még az is komolyan el kell gondolkodjon azon, vajon hogyan tudná hatékonyan csökkenteni az energia felhasználását. Hazánkban ezt a gondolkodásbéli váltást egyértelműen a rezsicsökkentés csökkentése hozta el, és mint tudjuk, "a nemzetközi helyzet fokozódik", szóval a továbbiakban sem kell arra számítani, hogy mérséklődnének az energiaárak.

Hogy lehet gyakorlatilag nulla a fűtésszámla?

A nulla energiaigényű és a passzív házak közös jellemzői, hogy az átlagnál jóval alaposabban hőszigeteltek: a külső falakon 20 cm, a födémen 30 cm, a padlóban pedig minimum 15 cm vastag a szigetelés.

Továbbá optimális, déli irányban vannak a legalább három rétegű üvegezésű nyílászárók, és nagyon keveset kell költeni a fűtésre, hiszen kevés hőt enged ki a szellőztető rendszere, ami miatt kevés levegőt kell egyszerre hirtelen felfűteni.

Ez a nulla nem az a nulla

A nulla energiás házak (net-zéro házak (NZE)) tehát olyan épületek gyűjtőneve, amik alacsony energiafogyasztásúak, és részben megújuló energiát is hasznosítanak. A köznyelvben a passzív ház megnevezés terjedt el, de ez igazából az egyik német minősítési rendszer által használt titulus.

Egy igazi, szemrevaló passzív ház

Kétféle passzív ház van

Az igazi passzív

Az első típusnál a "vissza a természethez" elvet követik alapvetően. Ezeknél fokozottabb szerepet játszik a megfelelő tájolás, a hőtároló rendszerek kiépítése (trombe fal), és az épület adottságait igyekeznek maximálisan figyelembe venni, illetve kihasználni. Ezek közt az épületek közt hamarabb találunk olyanokat, amiknek a tetején zöld tető van, vagy természetes alapanyagokkal dolgoznak, illetve akár -az ókori bölcsességet bevetve- félig földbe süllyesztettek annak érdekében, hogy kihasználják nyáron a föld hűvösét, télen pedig annak a szigetelő, kvázi fűtő tulajdonságát. A cél az, hogy minél kevesebb energiafelhasználással elérhető legyen az optimális hőmérséklet, akár annak árán, hogy egyáltalán nem lesz divatos és/vagy hivalkodó az épület külseje.

A technokrata passzív

A másik vonulat inkább a modern valóság felé húz, hiszen előszeretettel használ gépészeti rendszereket az egyensúly megteremtésére, amiknek működtetéséhez általában napelem adja a megújuló energiát. Hazánkban viszonylag elterjedt gépészeti rendszer pl. a hőszivattyú, amivel könnyedén elérhető az optimális hőmérséklet nyáron és télen egyaránt. A fűtés még megvalósulhat fűtőpanelekkel is, de ebben az esetben is az a lényeg, hogy a működtetéshez használt energiát tk. maga az épület termeli meg.

Jogszabályi ösztönzés

Hazánkban idén júliustól csak azok a lakóingatlanok kaphatnak használatbavételi engedélyt, amelyek legalább BB minősítésűek, azaz az éves energiafogyasztási értékük évente 81-100 kWh/m². Ami ennél is jobb, az AA kategória, aminek az éves energiafogyasztási értéke 61-80 kWh/m².

A régi házat is lehet passzívosítani

Megéri szigetelni és nyílászárócserével kicsit felturbózni a már meglévő ingatlanokat is. Jó tudni, hogy már egy szimpla födémszigeteléssel is akár 25%-os energiahatékonyságot tudunk felmutatni. Sok helyen pl. a padlót is ki kell cserélni, ilyenkor érdemes lépésálló szigetelést rakni az új padlóburkolás alá, amivel szintén megspórolhatjuk a fűtésszámla akár 20%-át is.