Mégsem kellenek új lakások?

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Az Eltinga felmérése szerint már csak 4300 újépítésű lakás keresi a gazdáját a fővárosban, és egyre kevesebben akarnak újépítésű lakásba költözni.

Eddig a nagyobb lakások mentek

Amíg a CSOK miatt a nagycsaládosok adták a fő vevői kört, addig a négy-ötszobás lakások voltak a kapósak - ez viszont mára megváltozott. A felmérések szerint kifejezetten az egy-kétszobás lakások jelenleg a legkeresettebbek még az újépítésű, energetikailag mondernnek számító lakások körében is.

Ennek az a hátulütője, hogy kisebb lakás jóval kevesebb van, mint amennyire szükség lenne az aktuális helyzetben: egyszobás csupán 344, kétszobás lakás 1849 van, amik összesen a kínálat 51%-át teszik ki. Az újépítésű lakások szűk 20%-a viszont már négyszobás, amikre a közeljövőben nem várható kiugró kereslet - már csak a rezsiköltségek miatt sem.

Változott a kereslet

Eddig 2022-ben az eladott lakások 13%-a egyszobás, 47%-a kétszobás volt, ami jelentős változás az elmúlt évekhez képest, hiszen 2018-2021-ig az egy- és kétszobás lakások aránya összesen sosem érte el a 60%-ot: 47 és 56% között mozgott mindig. A kisebb lakások keresletét leginkább a befektetői aktivitás növekedése serkenti.

Az elkészült lakások száma is csökkent

Csak 1870 lakást adtak el idén tavasszal, ami a vizsgáltat megelőző két negyedévhez képest jelentős csökkenést jelent, hiszen 25%-kal alacsonyabb ez az érték. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy eleve kevesebből is válogathattak a vevők, mert 2016 óta nem volt ilyen szűk a kínálat.

A Zöld Hitel tavaly nagyon pörgette a piacot, hiszen akkor 900-zal több lakás kelt el, mint amennyivel bővült a kínálat - viszont gyorsan kifutott, ráadásul az infláció és az ellátási nehézségek most plusz nehezítő tényezőként lépnek fel a helyi újlakás piacon. Mindezek tetejébe 100 lakásos építkezésből csak három kezdődött el idén tavasszal, így folyamatosan szűkül a kínálat.

Árcsökkenésre nem kell számítani

Legfeljebb enyhén mérséklődhet az áremelkedés mértéke - ez a legtöbb, amire számíthatnak a vevők. Csak ezen a tavaszon két hónap alatt 5,9%-kal 1,27 millió Ft/m2-re nőttek az árak. Persze, még van hova nőni, hiszen Budán már jóval több, mint 1,5 millió Ft egyetlen m2 átlagos ára.

Negyedév alatt a lakásoknak csak 22%-ánál nem emeltek árat; átlagosan 5-10, de a lakások 13%-ánál bő 10 millió Ft-os emelést tapasztalhattak az ingatlanvásárlók.

Hol kelt el a legtöbb újépítésű lakás?

Idén eddig ezek voltak a legnépszerűbb részek Budapesten (terület - összes újlakás mennyiségből az eladottak %-os aránya):

  • Angyalföld 22%
  • Újbuda 21%
  • Külső-Pest 19%
  • Józsefváros 17%
  • Buda egyéb területei 11%

Eltinga Budapesti Lakáspiaci Riport eladott lakások lokációja és a prodzsektek értékesítettsége

Forrás: Eltinga Budapesti Lakáspiaci Riport