Emelkedett az alapkamat - drágul a forinthitel

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A Monetáris Tanács a mai ülésén a gazdasági és pénzügyi folyamatokat áttekintve 2008. április 29-i hatállyal 8%-ról 25 bázisponttal 8,25%-ra emelte a jegybanki alapkamatlábat.

Ezzel a forinthitelek ismét drágábbak lettek, mint a svájci és eurós riválisok. A svájci alapkamat jelenleg 2,75%, míg az Európai Központi Bank kerek 4%-on tartja a kamatot.

A Monetáris Tanács továbbra is úgy látja, hogy a magyar gazdaságot visszafogott növekedés és az infláció lassú csökkenése jellemezi. Az infláció mérséklődését hazai és nemzetközi eredetű, elhúzódó költségsokkok fékezik.

A Monetáris Tanács arra törekszik, hogy megakadályozza a tartósan magas infláció áttételes hatásait és a hosszabb távú inflációs várakozások megemelkedését. Az újonnan beérkezett információk alapján az inflációs cél jövő évi teljesülését továbbra is kockázatok övezik. A béradatok értékelését egyedi hatások nehezítik, de ezeket figyelembe véve is jelentős annak kockázata, hogy a bérnövekedés üteme a korábban feltételezettnél lassabban mérséklődik, ami növelheti a költségoldali inflációs nyomást. Az inflációs adatokban egyelőre nem látszik egyértelműen, hogy a negatív kibocsátási rés az áruk és szolgáltatások széles körében dezinflációs hatást fejtene ki.

A Monetáris Tanács megítélése szerint az inflációs kockázatok a jegybanki alapkamat emelését teszik szükségessé. Amennyiben az inflációs cél elérése megkívánja, a Monetáris Tanács a továbbiakban is kész megtenni a szükséges lépéseket.

Forrás: MNB

Cikkajánló:

$$673$$

$$672$$

$$671$$