Befékeztek a budapesti lakásberuházók
A Budapesti Lakásprojekt Adatbázis legújabb elemzése szerint erőteljesen visszaesett az eladásra kínált lakások száma Budapesten. Mindeközben az eladottság aránya sem csökkent, ami azt jelenti, hogy harmatgyenge a kereslet.
| A budapesti újlakáspiac területi különbségeire fókuszál a Budapesti Lakásprojekt Adatbázis legújabb elemzése, melynek elkészítésénél most is a négylakásosnál nagyobb, fővárosi újlakás projektek lettek figyelembe véve. Az elemzés az aktuális (értékesítés alatt álló) újlakások számát, az eladottság arányát és ennek területi és időbeli eloszlását, változásait vizsgálja. |
Budán nagyobb lakáskínálattal a III. (1.066) és a XI. (2.095) kerület rendelkezik, a II.(315) és XXII. (284) kerület közepes, míg az I. (120) és a XII. (83) kerületek szűk piaca kifejezetten rétegigények kielégítésére jött létre.
Jelentős változás történt Budán a 2007. júniusi helyzethez képest: akkor 6.950 lakás volt az eladási fázisban lévő projektekben, ebben az évben ez a szám mindössze 3.963. Az elmúlt fél évben sok több száz lakásos projekt futott ki, ez indokolja a fenti csökkenést.
Ha megvizsgáljuk a valóban eladásra kínált lakások számát, már árnyaltabb képet kapunk. 1630-ról 1487-re esett ezen ingatlanok száma, így 23,4%-ról 37,5%-ra emelkedett az eladatlan lakások aránya.
| Kapcsolódó anyag: $$769$$ |
Kiemelendő még, hogy egyedül a XII. kerületi piac mutatott bővülést a 2007. júniusi állapothoz képest: 43-ról 83-ra ugrott a projektekben szereplő ingatlanok száma, 12-ről 36-ra az eladásra váróké, ez arányait tekintve jelentős bővülésnek mondható.
A pesti oldalon az aktuális projektekben, 17.177 aktuális újlakás található, ebből 4.031 vár még eladásra (23,4% eladatlan). A 2007. júniusi állapotokhoz (23.326/5.018/21,5%) képest ez szintén a piac szűkülését mutatja.
Itt is megfigyelhető az a tendencia, ami Budán, miszerint sok nagy lakásszámú projekt került ki a beruházók ajánlatai közül, ezért esett le a projektben szereplő lakások száma. Az eladásra váró lakások száma ezzel együtt hozzávetőleg 1000 darabbal csökkent, míg az eladatlanság enyhén nőtt. A XIII. kerület eladatlan kínálata 1200 lakásról visszaesett 624-re, nagyjából megfeleződött, a XVI. kerület 592 lakása 537-re, a VIII-é pedig 570-ről 502-re esett vissza.
Szembetűnő, hogy a XVIII. kerület kínálata 436-ról, 502 darab eladó lakásra bővült, a vizsgált projektekben.
Cikkajánló:
$$772$$
$$771$$
$$770$$
