Rossz hír: tovább csökkent az építőipar termelése
Az építőipari termelés volumene 2008 májusában kiigazítatlan adatok alapján 7,8%-kal, munkanaptényezővel kiigazítva 6,7%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 1%-kal volt kisebb az előző havinál. A múlt hónapban még azon örömködtünk, hogy megállt az építőipar több mint egy éve tartó mélyrepülése.
Áprilisban havi összehasonlításban csupán 1,6%-os volt a visszaesés. A szerződésállomány is tovább esett. Míg áprilisban az előző évhez képest 31,7%-kal volt alacsonyabb az állomány, addig májusra a visszaesés 36%-ra nőtt. Az év első öt hónapjában a termelés 12,1%-kal maradt el a 2007. azonos időszakitól.
A legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése májusban 19,8%-kal csökkent az egy évvel korábbi magas bázishoz viszonyítva. Az épületgépészeti szerelés termelése 24,2%-kal emelkedett, a kis súlyú befejező építésé 30,5%-kal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest.
A termelés májusi visszaesése mindkét építményfőcsoportnál megfigyelhető volt. Az épületek építésének volumene 8,5%-kal, az egyéb építmények építéséé 6,9%-kal csökkent 2007 májusához mérten.
Az építőipari termelés első öt havi 12,1%-os mérséklődésén belül az épületek építése 11,3%-kal, az egyéb építményeké 13,1%-kal lett alacsonyabb. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva az épületek építése májusban 2,9%-kal meghaladta az előző havit, ezzel szemben az egyéb építményeké 5,4%-kal elmaradt az áprilisitól.
Az év első öt hónapjában kötött szerződések volumene 14,5%-kal alacsonyabb volt a 2007. január–májusinál. Évkezdettől épületekre az előző év azonos időszakinál 30,7%-kal kisebb, egyéb építményekre 11,3%-kal nagyobb volumenű szerződést kötöttek. A növekedés az autópálya-építésre még januárban kötött nagy értékű szerződés eredménye.
Cikkajánló:
$$932$$
$$931$$
$$930$$
