Két európai bankot mentettek meg a hétvégén

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A német Hypo Real Estate-et a kormány 50 milliárd euróval segíti ki, a Fortist pedig szétszedték és részben eladták. Eközben egyre több európai állam jelenti be, hogy korlátozás nélküli garanciát ad a magánbetétekre.

Gyorsan pörögnek az események az Európára is áterjedő nagy bankmentő-akcióban. Egy hétvége leforgása alatt két pénzintézetet is sikerült megmenteni, legalábbis egyelőre.

Szombaton kiderült, hogy a német Hypo Real Estate-nek nem lesz elég a korábban ajánlott 35 milliárd eurós hitel, mivel további forrásokról nem sikerült megegyezniük a meg nem nevezett befektetőkkel. Erre reagálva a német kormány még 15 milliárd eurót biztosított az óriásbank számára, mellyel továbbra is életben tartható a pénzintézet.

Eközben belga-holland Fortis ”haláltusája” is folytatódott. Miután Hollandia kormánya közel 17 milliárd euróért megvette a bank holland részlegét, a belgák 75%-ot juttattak a francia BNP Paribas-nak 8,25 milliárd euróért a bank ”belga részéért”. Ennek fejében Belgium 11,7%-ot kap a BNP-ben, miközben 25%-ot megtartanak a Fortisban.

Egyre több európai kormány vállal garanciát a kisbetétesek felé

Érdekes fejlemény, hogy bankrendszerbe vetett bizalom megerősítése érdekében Görögország, Írország és Dánia után a németek is teljeskörű garanciát vállalnak a bankbetétekre. Angliában ezt a garanciát 50 ezer fontra emelte a kormány.

forrás: moneymagazine

Cikkajánló:

$$1123$$

$$1122$$

$$1121$$