Ingatlanadó: nem kevés (0,25-0,5%)
Kiszivárgott hírek szerint az ingatlanadó mértéke sávos lesz, tehát ingatlanértéktől függően változik az adó mértéke. Éves szinten kétmillió forint felett 0,25 százalék, 10 és 30 millió forint között 0,35 százalék, 30 millió forint felett pedig az ingatlan értékének 0,5 százaléka lenne az adó mértéke. Ez sok!
Az MTI információi szerint a részletekről Oszkó Péter pénzügyminiszter számolt be a szocialista frakciónak. Ennek megfelelően Mesterházi Attila frakcióvezető hangsúlyozta: ez volt az első konzultáció, és a tervezetben szereplő számok még változhatnak.
Első alkalommal egyébként jövő nyáron kellene leróni a központi és egységes ingatlanadót, a nyugdíjasok ingatlanjainál az adót nem kell befizetni, viszont évente az adóteher feljegyzésre kerül a tulajdoni lapon, amit az örökösöknek kell majd kifizetniük.
Az már tegnap kiderült, hogy az állami és az egyházi ingatlanok után nem kéne ingatlanadót fizetni, valamint hogy az önkormányzat által meghatározott érték értékbecsléssel felülírható.
Nézzünk néhány példát:
Egy hat millió forintot érő rossz minőségű ingatlan után az adó évente 15 ezer forint lenne.
Egy minden szempontból átlagosnak tekinthető 15 milliós lakás után az adó évente 52 500 forint lenne.
Egy kissé nagyobb 25 milliós lakásnál (ez a fővárosban átlagosnak tekinthető) az adó évente 87 500 forint lenne.
Egy 31 milliós lakásnál az adó évente 155 ezer forint lenne.
Egy 40 milliós ingatlannál az adó évente 200 ezer forint lenne.
Egy 50 milliós ingatlannál az adó évente 250 ezer forint lenne.
A példákból is látszik, hogy az adó mértéke nem kevés. Nézzünk néhány élethelyzetet, hogy egy átlagkeresettel rendelkező tulajdonosnak hogyan lehet az átlagnál nagyobb értékű lakása, háza.
A régi ingatlantulajdon. Ha egy család még akkor költözött egy azóta frekventálttá vált helyre, amikor még olcsó volt a vásárlás. A házat ilyenkor jellemzően kalákában építették, bővítették.
Az önkormányzati lakások megvásárlói. A 90-es évek elején az állam lehetővé tette, hogy kedvező ár és fizetési kondíciók mellett lehessen tulajdont szerezni. Így fordulhat elő, hogy egy család vagy egy nyugdíjas 40-50 milliót érő városi lakásban lakik alacsony nyugdíja, jövedelme ellenére.
Hitelből vett lakások. Sokan akár csupán 4-5 milliós önerőből 40 éves futamidőre vásároltak nagyobb értékű, 30 millió feletti lakásokat. Ebben az esetben nagy kérdés, hogy bank felé fennálló tőketartozás csökkenti-e az adóalapot? A válasz feltételezésünk szerint: nem. Ugyanis így az adó könnyen megkerülhető például olyan módszerrel, hogy a bank a törlesztő egy meghatározott részét egy letéti számlán gyűjti és csak a futamidő végén történik meg a tőketörlesztés, tehát a bank nyilvántartása szerint 40 évig fennáll a teljes tartozás.
Bajnai Gordon miniszterelnök egyébként korábban kijelentette: ha valaki nem tudja fenntartani ingatlanát, akkor az költözzön el… Ez vélhetően sok esetben meg fog történni, hacsak nem lesznek kivételek, kedvezmények az ingatlanadóról szóló javaslatban.
Persze egyelőre azt sem vehetjük biztosra, hogy egyáltalán lesz ingatlanadó…
Cikkajánló:
$$1781$$
$$1780$$
$$1779$$