Felszámolás indul a Szeviép Zrt. ellen

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Eredménytelen volt a csődegyezségi tárgyalás, ezért felszámolási eljárás indul a Szeviép Zrt. ellen – közölte Tímár Gyula vagyonfelügyelő kedden az MTI-vel.

A csődegyezségi ajánlatot a biztosítotti körbe tartozó pénzintézetek nem fogadták el, így a biztosítékkal nem rendelkező hitelezők nem is szavazhattak a megállapodásról – mondta a szakember a Szeviép Zrt. harmadik csődegyezségi tárgyalását követően.

Tímár Gyula magánvéleményeként kifejtette, elkeserítőnek tartja, hogy a pénzintézeteknek az 50 százalékos kielégítettségi arány nem volt elegendő, arra gondolva, hogy a felszámolás során követelésük nagyobb hányadához hozzájuthatnak, s ezáltal lehetetlenné tették a kis- és középvállalkozások követeléseinek 30 százalékos kielégítését.

A Szeviép Zrt. az MTI-hez eljutatott közleményében ismertette:  a biztosítékkal is védett követelésekkel rendelkező bankok túl erős pozícióban voltak, menedzsmentjük jellemzően nem magyarországi, nem voltak partnerek az egyezség megkötésére, s nem érdekli őket, csak a profit.”

Az építőipari vállalkozás álláspontja szerint a fizetésképtelenség egyik oka a válság mellett  a bankok Szeviépet ellehetetlenítő forrásszűkítése” volt. Bár időnként a cég hosszabb fizetési határidővel vállalt el egy-egy munkát, mint amilyennel azt tovább tudta adni alvállalkozóinknak, ez normál gazdasági körülmények között banki közreműködéssel rutinszerűen még finanszírozható lett volna.

A Szeviép csődegyezséget szeretett volna, nem felszámolást. A társaság korábban folyamatosan munkát biztosított a környék építőipari és fuvarozási cégeinek, megélhetést adva ezzel nagyon sok embernek, s a csődegyezség - a folyamatban levő munkák befejezésén túl - az ő érdeküket is szolgálta volna” – áll a közleményben.

Temesvári Zoltán ügyvéd, aki másfél tucatnyi, az M43-as autópálya építésében a Szeviép Zrt. alvállalkozójaként résztvevő vállalkozást képvisel, kifejtette, ügyfelei a csődegyezség meghiúsulásával követeléseik belátható időn belüli megtérülésének lehetőségét vesztették el.

A csődegyezségi ajánlat szerint a biztosítékkal nem rendelkező hitelezőknek a követelések 30 százalékát másfél év alatt összesen hat részletben törlesztette volna a cég, további 10 százalékot pedig akkor fizetett volna ki, ha az M43-as autópálya építésénél elvégzett munkák ellenértéke befolyik hozzá konzorciumi partnereitől. Ezen kívül a Szeviép Zrt. saját részvényeinek 13,7 százalékát is felajánlotta hitelezőinek.

Az ügyvéd korábban elmondta, a Szeviép Zrt. 379 partnerének tartozik 10,5 milliárd forinttal, ebből mintegy 2 milliárd forint a vitatott követelés.

Cikkajánló:

$$2798$$

$$2797$$

$$2796$$