Hatszázmillióból épül új analitikai laboratórium Debrecenben

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Európai viszonylatban is egyedülálló analitikai laboratórium épül az MTA Atommagkutató Intézetében (ATOMKI) Debrecenben; a hatszázmilliós beruházás eredményeként a nagy pontosságú analitikai iparban ősztől nemcsak a hazai igényeket tudják majd kielégíteni, de Európában is terjeszkedhet a beruházó cég.

A fejlesztés legfontosabb eleme az a gyorsítóval egybeépített tömegspekrométer (AMS), amely berendezésből mindössze három darab van a világon - mondta Veres Mihály, a projektet irányító Isotoptech Zrt. elnök vezérigazgatója az MTI-nek.

Az egymillió eurós, svájci fejlesztésű berendezéssel a cég a jelenleg évi ötszáz körüli nagy pontosságú analitikai vizsgálati kapacitását tízezerre tudja növelni - tette hozzá.

Veres Mihály hangsúlyozta: a hazai analitikai iparban is áttörést jelentő beruházással folytatni tudják a bioszférában történő méréseiket például atomerőművek, nukleáris hulladéklerakók hatásvizsgálatában, de lehetőség nyílik gyógyszeripari, régészeti vagy környezetvédelmi - vízbázis-védelem, klímakutatás - analízisek elvégzésére is.

Az AMS berendezéssel a bioszférába beépülő szénizotóp kimutatása és nyomon követése nagy pontossággal és a jelenleg alkalmazott technológiáknál sokkal gyorsabban elvégezhető, így például a gyógyszeripar a hatóanyagok felszívódását, kiürülését és egyéb hatásait tudja nyomon követni. A régészeti kutatásoknál a kormeghatározás a mostani technológiáknál jóval kisebb mintamennyisé útján is elvégezhető lesz.

Hozzátette: olyan nagy pontosságú monitoring tevékenységre is alkalmassá válik a kutatóközpont, amivel bioerőművek működését is vizsgálni lehet. Jelenleg Magyarországon egy cég sem képes a légkörből nagy pontossággal kimutatni, hogy egy bioerőmű pontosan milyen összetételű tüzelőanyagot használ. Ez azért is fontos, mert a kormány évente több tízmilliárdos tétellel támogatja az ilyen erőművek működését, nem mindegy tehát, hogy azok betartják-e működési szabályokat.

Mint mondta, a projekthez az Új Magyarország Fejlesztési Terv kereteiből összesen 100 millió forintot nyertek az AMS berendezés beszerzéséhez és a hozzá kapcsolódó rendszerfejlesztéshez. Az ATOMKI a saját debreceni telephelyén megvalósuló beruházáshoz további 40 millió forinttal járult hozzá, így a központ kutatói is használhatják a cég által kialakított analitikai labort.

Az Isotoptech Zrt. a jelentős piacbővülési lehetőség és az eddigi fejlesztések miatt a kezdeti nyolcról húszra növelte dolgozói létszámát, de a piaci eredmények függvényében további kutatókat is munkába állítanak az ősszel elkészülő 400 négyzetméteres laboratóriumban - fűzte hozzá Veres Mihály.

Cikkajánló:

$$3360$$

$$3361$$

$$3359$$