Ipari park épül a horgosi határátkelőhely szomszédságában

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Mintegy egymillió eurós beruházással 24 hektáros ipari parkot alakítanak ki a röszke-horgosi határátkelőtől 3 kilométerre a vajdasági oldalon – közölte Nyilas Mihály Magyarkanizsa község polgármestere pénteken a helyszínen.

Az önkormányzati tulajdonban álló terület a Budapest-Belgrád autópálya lehajtójától száz méterre található, s közvetlenül a Szeged-Szabadka vasútvonal mellett fekszik – mondta a polgármester.

Az ipari park infrastruktúrájának kialakítását a Vajdaság tartományi nagyberuházási alap forrásaiból kezdték el. Kiépítik a terület belső úthálózatát, a csatornarendszert, elkészül a transzformátor állomás és a gázellátás – tudatta Nyilas Mihály.

A tervek szerint az ipari park részben vagy teljes egészében vámszabadterület lesz. Ez kiváló lehetőségeket teremt a betelepülni szándékozó magyar vállalkozásoknak, hiszen Szerbiának több olyan állammal – például Oroszországgal, Ukrajnával vagy Moldáviával – is vámszabad megállapodása van, melyekkel az Európai Unió nem kötött ilyen egyezséget – hangsúlyozta a polgármester.

A területrendezési terv szerint a parkban elsősorban logisztikai vállalkozások, illetve tiszta technológiájú ipari cégek működhetnének. A beruházás kiemelt célja a foglalkoztatási helyzet javítása, Magyarkanizsa község területén a szerbiai átlagnál alacsonyabb, 17 százalékos a munkanélküliség, de így is 2400 embernek nincs állása – mondta Nyilas Mihály.

Deutsch Tamás (Fidesz) európai parlamenti képviselő kifejtette, a közelmúltban elfogadott uniós Duna-stratégia részeként a Szeged plusz program keretében 6 millió euró forrás áll rendelkezésre 2011 és 2017 között a Nyugat-Balkán térségében megvalósítandó munkahelyteremtő és infrastrukturális beruházásokra. A 2013-ig tartó uniós költségvetési ciklusban pedig Szerbia 770 millió eurót használhat fel az előcsatlakozási alapokból.

B. Nagy László Csongrád megyei kormánymegbízott elmondta, hogy Magyarország Szerbia ötödik legnagyobb import- és kilencedik legnagyobb exportpartnere. Szerbiában, s ezen belül főként a Vajdaságban mintegy 500 magyar-szerb, vegyes tulajdonban lévő kis- és középvállalat működik. A térség vállalkozásaival kialakított kapcsolatok bővítése és az áruforgalom növelése - különös tekintettel Szerbia várható EU-tagságára is - a magyar gazdaság számára is kiemelt célkitűzés.

Cikkajánló:

$$3528$$

$$3527$$

$$3526$$