Szabadlábon a szocpolos csalássorozat gyanúsítottjai
A bíróság újabb három ember előzetes letartoztatását szüntette meg a Tiszabőn szociálpolitikai támogatással épült lakásokkal összefüggő csalássorozat gyanúsítottjai közül, így már csak a település polgármestere ellen van érvényben ez a kényszerintézkedés - közölte a Szolnok megyei főügyészség sajtószóvivője szerdán az MTI-vel.
Balázsné Busku Terézia tájékoztatása szerint a három gyanúsított ellen enyhébb kényszerintézkedésként a bíróság lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. Farkas Barnabás független polgármester ügyében nem történt változás, ő július 22. óta van és marad is előzetes letartóztatásban. Esetében még folyik a bizonyítékok gyűjtése, illetve fennáll annak veszélye, hogy újabb bűncselekményeket követ el, valamint tanúkat félemlít meg - tette hozzá a sajtószóvivő.
A rendőrség legutóbbi júliusi közlése alapján a Tisza-menti faluban kirobbant "szocpolos" bűnügyben a polgármesterrel együtt tizenhárman - köztük önkormányzati képviselők - voltak előzetes letartóztatásban. Elsősorban azok, akik a legnagyobb anyagi haszonélvezői voltak a körülbelül 400 millió forintos kárt okozó csalássorozatnak.
Eddig a 2005 és 2009 közötti időszakot átvizsgálva kétszáz bűnesetet derítettek fel a nyomozók. Ezek lényege, hogy a gyanúsítottak fiktív ingatlan-adásvételi szerződések megkötése után igényeltek különböző összegű, több millió forintos szociálpolitikai támogatásokat. Az ingatlanokat megvásárló vevők az esetek nagy részében nem akartak a támogatással megvásárolt lakóházakba költözni, és nem is rendelkeztek a támogatás folyósításához szükséges 30 százalékos önerővel, a bűncselekményekkel az állami támogatás jogtalan megszerzése volt a céljuk.
Az ingatlanok valós forgalmi értéke jóval alacsonyabb volt, mint az adásvételi szerződésen feltüntetett összeg, sokszor csak a tizedét tette ki. A több gyermeket nevelőket - akik a kellő önerő megléte esetén jogosultak lettek volna az állami támogatásra - tiszabői emberek keresték fel helyben, illetve az ország más településein. Ők a rászorulóknak a támogatás "elintézését" ígérték, és házhoz jutással kecsegtették őket, a legtöbbször azonban azt közölték velük: mivel azok pénzhiány miatt úgysem tudnák igénybe venni a szocpolt, egy meghatározott összegért megvásárolják tőlük, cserébe a kapott állami támogatás megmaradt részét eltették.
A gyanúsítottak száma 271, ebbe a körbe ugyanis beletartoznak az ügyletek szervezői mellett az eladóként, illetve vevőként szereplők is, akik a fiktív szerződések nyomán lehívott támogatási összegekből kismértékben ugyan, de részesültek.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivataltól származó információ szerint a gyanúsítottak szabadlábra kerülésével ismét határozatképessé vált a település képviselő-testülete; várhatóan augusztus 23-án ülést tart, és tárgyal az önkormányzatnál folyó adósságrendezési eljárás teendőiről is.
Cikkajánló:
$$3656$$
$$3655$$
$$3654$$