Végtörlesztés: elmaradt az utolsó roham

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Nem volt nagy roham a kereskedelmi bankoknál a végtörlesztésre még lehetséges utolsó napon, hétfőn az ügyfelek többsége inkább fedezetigazolást nyújtott be.

Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szóvivője az MTI-nek azt mondta, hogy a felügyelet várhatóan két hét múlva végez az összesítéssel, és a február 6-i héten közli az adatokat a végtörlesztők számáról, és az ehhez igényelt hitel mértékéről.

A Raiffeisen Banknál elmondták, hogy az utolsó napon is normál üzletmenetben működtek, a forgalom fiókonként változó volt, de országos szinten nem volt nagy roham. A munkavállalók beosztását sem kellett átszervezni, minden ügyfelet ki tudtak szolgálni. Hasonlóan nyilatkoztak az OTP Banknál is, rohamot nem tapasztaltak a fiókokban.

Az Erste Bank arról számolt be, hogy az utolsó napokban a várakozásoknak megfelelően sokan jöttek a bankba, hogy biztosítsák a feltételeket a végtörlesztéshez, de sem rohamról, sem kígyózó sorokról nem lehet beszélni.

Hétfőn járt le egy újabb végtörlesztési határidő: azoknak, akik jelezték végtörlesztési igényüket, január 30-ig kellett befizetniük a szükséges összeget, illetve igazolniuk az ehhez szükséges fedezetet.
A devizaalapú jelzáloghitellel rendelkező ügyfelek 2011. december 31-ig jelezhették bankjuknál, hogy élni kívánnak a rögzített árfolyamon történő végtörlesztési lehetőséggel.

A rögzített árfolyamon történő végtörlesztés egyik feltétele szerint a hitelfelvevőnek a végtörlesztési igényt befogadó pénzügyi intézmény részére 2012. január 30-ig maradéktalanul át kell utalnia a végtörlesztéshez szükséges teljes forintösszeget.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint tavaly szeptember 29. és december 31. között 94.337 darab devizaalapú ingatlancélú kölcsönt végtörlesztettek. Jelentősen nőtt a végtörlesztési szándékukat bejelentők aránya is: e szerződések száma mintegy kétszerese az év végéig már végtörlesztettekének.

A már teljesített végtörlesztések piaci árfolyama 642,1 milliárd forint volt, azonban az ügyfeleknek fix árfolyamon ebből csak 468 milliárd forintot kellett kifizetniük. A kettő különbözete, azaz mintegy 174 milliárd forint volt december végéig a pénzügyi intézmények vesztesége.