Az Országgyűlés támogatta az árfolyamgátat

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A Fogyasztóvédelmi Bizottság egyhangúlag támogatta a módosító javaslatot, amely az árfolyamrögzítést 60 hónapig, de legfeljebb 2017 június végéig terjeszti ki.

Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára szóbeli kiegészítésében elmondta: a devizakölcsön havi törlesztő részletének árfolyamgát feletti részéből a kamatrészt a bankok és az állam vállalja magára, a hiteladósnak csak a tőkerészt kell majd megfizetnie a gyűjtőszámla hitelre vonatkozó szabályok szerint.

Az ilyen típusú hiteleknél az idő előre haladtával egyre nagyobb tétel a tőketörlesztés és egyre kisebb a kamattörlesztés, ugyanis az ügyfelek a futamidő elején törlesztik a kamatot és később a tőkét. Mivel a jelzáloghitelek döntő többségénél még a futamidő első harmadánál tartanak az adósok, így az árfolyamgát feletti rész kamatának átvállalása nyomán a törlesztő részletek 2012-ben bizonyára kisebbek lesznek a korábbiaknál.

A módosító javaslat azt rögzíti, hogy a pénzügyi intézmények a svájci frank esetében 180 forint/svájci frank, az euró esetén 250 forint/euró, a japán jen esetében pedig 2,5 forint/jen árfolyamot alkalmaznak a rögzített árfolyam időszakában. A devizaadósok a törvény elfogadása után, azaz április 1-je után és az év végéig léphetnek be a rendszerbe.

Nem mindenki csatlakozhat

Azok a devizaadósok nem csatlakozhatnak az árfolyamgát rendszeréhez, akiknek 90 napon túli tartozásuk van. Kizáró tényező az is, ha a devizaalapú ingatlanhitel megkötésének időpontjában a fedezetként szolgáló ingatlan piaci értéke meghaladta a 30 millió forintot.

A közszférában dolgozók három százalékpontos kamatkedvezményben részesülnek, s gyermekenként további egy-egy százalékpontos kamatkedvezményben. Ezt a kedvezményt az állam, mint munkáltató nyújtja, s a magányszféra munkaadói is adhatnak dolgozóiknak hasonló kedvezményt - tette hozzá Nátrán Roland. Szerinte a devizahitelesek több mint 75 százaléka lesz jogosult belépni az árfolyamgát rendszerébe.

Aki kimarad, azon az Eszközkezelő segíthet

Az adósok 12 százaléka 90 napon túli hátralékos, nekik segíthet a Nemzeti Eszközkezelő - magyarázta a helyettes államtitkár, hozzátéve hogy a decemberi Bankszövetség-kormány megállapodásban szereplő 5 ezer ingatlan helyett várhatóan 25 ezer ingatlant vásárol majd fel az eszközkezelő. Ami azt jelenti, hogy a megközelítőleg 120-130 ezer 90 napon túl nem fizető adós ötödét tudja majd segíteni a Nemzeti Eszközkezelő.

Ezeknek a 90 napon túl késedelemben lévő adósoknak a hitelét a bankok forintra váltják át, majd a fennálló tartozás 25 százalékát elengedik - számolt be a Bankszövetséggel kötött kormányzati megállapodás egy másik pontjáról Nátrán Roland. Hozzátette: ez kiegészül egy kormány által nyújtott kamattámogatással is, így az ebbe a körbe tartozók terhei átlagosan 40 százalékkal csökkennek, "amitől azt reméljük, hogy a 90 napon túl késedelemben lévő adósok jelentős része újra képes lesz fizetni a hiteleit és így számára elhárul az ingatlan elvesztésének a veszélye", de ez utóbbi nem része a törvényjavaslatnak.