Az új szocpol miatt javulhat az új lakások hőszigetelése

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A januártól újra indult szocpol támogatás feltétele, hogy a vásárolni, építeni kívánt új lakás energetikai besorolása legalább B-kategóriás legyen.

Az energetikai besorolás számítással készül, a B-kategória négyzetméterenként és évente 140 kilowatt fűtési energiának felel meg. Jó hatásfokú kazánban elégetve a földgázt, a fűtési igény évi 140 köbméter gáz, négyzetméterenként.

 

Energetikai minősítési osztályok

 

A vizsgált épület összesített energetikai jellemzője és a viszonyítási alap arányának százalékban kifejezett értéke alapján 10 kategóriát állítottak fel.

A+   Fokozottan energiatakarékos     (<55%)
A     Energiatakarékos                       (56-75%)
B     Követelménynél jobb                  (76-95%)
C     Követelménynek megfelelő        (96-100%)
D     Követelményt megközelítő         (101-120%)
E     Átlagosnál jobb                          (121-150%)
F     Átlagos                                      (151-190%)
G    Átlagost megközelítő                  (191-250%)
H     Gyenge                                      (251-340%)
I       Rossz                                         (>341%)

Az A-kategóriához - fajlagosan - 100 kilowatt, míg az A+ kategóriánál 80 kilowatt fűtési energia tartozik.

Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) keretében működő könnyűszerkezet építő tagozat (MAKÉSZ) elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a mai építőanyagokból szakszerűen épített lakások automatikusan "hozzák" a B-kategóriát. Téglából ehhez 44 centiméter vastagság kell. A könnyűszerkezetes készházak viszont eleve A, illetve A+ kategóriásak.

A hőszigetelést ösztönözheti az is, hogy az fajlagosan egyre olcsóbb - véli Kurchina Sándor, a hőszigetelő lemezeket gyártó Austrotherm Kft. szakértője. Az általa ismertetett adatok szerint a földgáz köbmétere 1990-ben 4 forintba került, ma 140 forint a fajlagos ár, az emelkedés 33-szoros. A 12 centiméter vastag hőszigetelő lemez négyzetmétere 1991-ben 540 forintba került, ma 1.800 forintért lehet megvásárolni. A drágulás alig több, mint háromszoros.

Szakértői számítás szerint az 5 centiméteres hőszigetelő lemez felezi a lakás fűtési költségét, 12 centiméter felett viszont már a vastagítás aránytalanul kis megtakarítással jár.