Kinek jó az árfolyamgát?
A nemzetgazdasági tárca szerint az árfolyamgát azoknak jelent megoldást, akik olyan nehéz helyzetbe kerültek, hogy a közeljövőben nem tudják törleszteni adósságukat.
A minisztérium ezért azt javasolja, hogy azok, akik képesek a törlesztésre a megemelkedett árfolyamon is, ne lépjenek be az árfolyamgát rendszerébe.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-nek eljuttatott közleményében emlékeztet rá, hogy a devizaadósok hétfőtől élhetnek az új feltételű árfolyamrögzítéssel.
Az árfolyamgát célja, hogy az egyes devizák jelentős árfolyam-ingadozási hatását tompítsa, és ezzel a devizakölcsönnel rendelkezők helyzetét kiszámíthatóbbá tegye - fogalmaznak.
Az új árfolyamgát feltételei szerint a rögzített árfolyamon fizetett törlesztés és az aktuális árfolyamon fizetendő törlesztés különbözetét két külön számlán könyvelik. Az egyiken a fix árfolyam feletti tőketörlesztés, a másikon a fix árfolyam feletti kamat gyűlik, utóbbi megfizetése alól a hiteladósok mentesülnek.
(A svájci frankot 180 forinton, az eurót 250 forinton, a japán jent 2,5 forinton rögzítik.)
Az ügyfél terhét jelentő tőkegyűjtőszámla a bankközi kamat szerint, tehát kedvezményesen kamatozik.
Aki ha nehezebben is, de képes fizetni a megnövekedett svájci frank árfolyam ellenére a törlesztő részletet, annak mindenképpen jobb, ha az eredeti szerződési feltételek változatlansága mellett továbbra is törleszti - hangsúlyozzák.