Amerika drágult a legtöbbet
Magyarországon a kereskedelmi ingatlanok esetében sem változtak érdemben a bérleti díjak. Amerika drágult a legtöbbet, Hong Kong mögött New York a legdrágább jelenleg.
Míg Hong Kongban 19, New Yorkban pedig 15 százalékkal emelkedtek a második negyedévben a kereskedelmi ingatlanok bérleti díjai, Nyugat-Európában pedig hiány mutatkozik a jó minőségű ilyen ingatlanokból, addig a magyar piac pang - közölte a CBRE ingatlantanácsadó cég az MTI-vel.
A második negyedévben Hong Kong 31 ezer dollár/négyzetméter/év bérleti díjjal maradt a világ legdrágább ingatlanpiaca, azt követi New York 20 ezer dollár/négyzetméter/évvel.
Az első öt helyen nem volt változás: a dobogó harmadik fokán Sydney (8.994 dollár/négyzetméter/év) áll, a negyedik Tokió (8.284 dollár/négyzetméter/év), míg az ötödik helyen London áll (7.732 dollár/négyzetméter/év).
Bár a közlemény nem említi, de Budapesten a maximális kereskedelmi bérleti díj 100-150 euró havonta és négyzetméterenként, amelyből 1.200-1.800 euró éves bérleti díj adódik.
Összességében a bérleti díjak csekély mértékben - 0,8 százalékkal - emelkedtek az előző negyedévhez képest, mert az eurózóna válsága miatt érzett aggodalmak és a gyenge globális növekedés továbbra is erősen befolyásolják a fogyasztók és kereskedők bizalmát - áll a cég közleményében.
Az amerikai kontinens drágult a legtöbbet: a bérletidíj-emelkedés 3,4 százalék volt, a tavalyi második negyedévhez képest.
Közép- és Kelet-Európában az elmúlt egy év nehéz időszak volt a kiskereskedők számára és a bevásárlóutcák számos üzlete látta ennek kárát - idézi a közlemény Graham MacMillant, a CBRE regionális és magyarországi értékbecslési vezetőjét. Kevesebb új márka terjeszkedése tapasztalható, azok is főként a fővárosi és vidéki legnépszerűbb bevásárlóközpontokra koncentrálnak.
A legnépszerűbb plázák és üzlethelyiségek bérleti díjai nem változtak, de a másodlagos helyszíneket továbbra is megviseli a jelenlegi helyzet - olvasható a közleményben.