Drágulnak Kína nagy városai

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A kínai ingatlanok piaci ára és a bérleti díjak gyakorlatilag megállás nélkül nőnek továbbra is.

A közszükségleti cikkek árát alapul véve is egyre drágább az élet Sanghajban és Pekingben a világ más nagyvárosaihoz, üzleti központjaihoz képest - számolt be kutatási eredményeiről a South China Morning Post című hongkongi napilap kedden.

A megélhetést befolyásoló változások egyre inkább dilemma elé állítják a külföldieket, amikor el kell dönteniük: maradnak-e, tovább dolgoznak-e Kína nagy metropoliszaiban - állapítja meg a cikk szerzője.

A lap elsőként az élelmiszerboltok kínálatának árát veti össze a világ legdrágább városai között számon tartott hongkongi és londoni árakkal. Megállapítja, hogy a leggyakrabban vásárolt termékek kosarában például fél kiló kenyér átlagára Hongkongban 8,6 hongkongi dollár (240 forint), ugyanaz Londonban 9,93 (277 forint), míg Pekingben 13,52 hongkongi dollár (377 forint).

Sanghaj
Fotó: Jakob Montrasio

Negyed kiló Starbucks kávébab Hongkongban 80 hongkongi dollár (2200 forint), Londonban 50 (1400 forint) és Pekingben 105 (2900 forint). A lap általánosságban megállapítja, hogy a külföldi, tehát import áruk többsége a szárazföldi Kínában drágább, míg a hazaiak, így például a tojás, olcsóbbak.

A helyzetet tovább "rontja" az ingatlanok piaci árának és bérletének nem szűnő növekedése, az import autók, valamint a külföldi márkájú, minőségi, de nem ritkán Kínában gyártott ruházati termékek, cipők nyugati mércével összehasonlított kiemelkedően magas ára.

A Mercer nemzetközi tanácsadó és szolgáltató cég legutóbbi, éves megélhetési költségeket alapul vevő felmérése azt állapította meg, hogy Peking és Sanghaj drágább, mint New York és London. Sanghaj a 16., Peking a 17. helyre került a listán, míg London a 25. helyet kapta, New York pedig a 32. helyen végzett. Hongkong továbbra is az élmezőnyben maradt: a 9. volt.

Más nagyobb kínai városok is egyre drágulnak, a déli Sencsen és Kanton például a 30. és a 31. helyre került, 13, illetve 7 helyet előre ugorva egy év során.

A világ legdrágább és legolcsóbb városainak a The Economist Intelligence Unit (EIU) által készített toplistáján Pekinget és Sanghajt ugyancsak New York és London elé sorolta.