Bekeríthetik a veszélyes pécsi magasházat
Tulajdonosa hajlandó bekeríteni és őrizni a több mint két évtizede lakatlan 25 emeletes pécsi \\\"magasházat\\\" - tájékoztatta a Baranya megyei kormánymegbízott az MTI-t.
Hargitai János közleményében azt írta: a La Torre 2008 Ingatlanfejlesztő Kft. a napokban értesítette a kormányhivatalt, hogy egyetért az ingatlan állapotáról készült igazságügyi és műszaki szakértői véleményekkel, és legkésőbb szerdán megkezdi a hivatal által kötelezően előírt feladatok végrehajtását.
A kormánymegbízott utalt rá, hogy a cégnek már korábban előírták az épület őrzését, körbekerítését, magyar és angol nyelvű figyelmeztető táblák elhelyezését, továbbá a magasabb szinten lévő ablakok ideiglenes rögzítését, mert az ingatlan veszélyt jelent környezetére.
"Az világosan látszik, az ügyben a Baranya Megyei Kormányhivatal határozott és erőteljes fellépése meghozta azt az eredményt, hogy az ingatlan tulajdonosa a jövőben együttműködik a probléma megoldásában" - hangsúlyozta Hargitai János. Hozzátette, a hivatal ellenőrizni fogja az intézkedések végrehajtását.
A kormánymegbízott szerint a tulajdonosi nyilatkozat csak az első lépést jelenti a "magasház" ügyének végleges megoldása felé. A szakértői vélemények alapján a kormányhivatal eddig is az épület lebontását tartotta lehetséges jó megoldásnak, és ebben ma már a La Torre is partnernek mutatkozik - olvasható a közleményben.
Hargitai János ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az épület bontása "rendkívül megfontolt tervezési, előkészítési és egyeztetési tevékenységet követel meg" a folyamatban szereplő minden résztvevőtől.
A Népszabadság augusztus 16-i számában írt arról, hogy a baranyai kormányhivatal július közepe óta háromszor bírságolta meg a "magasház" gazdáját, mivel nem keríti be és nem őrzi az ingatlant. Az ezzel kapcsolatos döntéseket a ház tulajdonosa nem fellebbezte meg, de a kirótt, összesen 2,5 millió forint bírságot nem fizette ki.
A napilap emlékeztetett rá, hogy Orbán Viktor legutóbbi baranyai útján azt ígérte: ha a város visszaszerzi az épületet, akkor az állam átvállalja a bontás költségét. A toronyház tulajdonosa állítólag több tízmillió forint adóelmaradást halmozott fel a várossal szemben, erre hivatkozva Pécs visszaszerezheti az épületet.