Mire jó a szemétnek hitt műanyaghulladék?
A hulladékból a hagyományos energiahordozókhoz viszonyítva is magas energiatartalom kinyerése költséghatékony módon, környezetkímélően végrehajtható.
2014.március 31-én sikerrel zárult a Poem Holding Kft. által elnyert projekt, amely a Nemzetgazdasági Minisztérium kezelésében, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap által 305.814.132 forinttal támogatott, 438.232.692 forint összköltségű kutatás-fejlesztésben valósult meg.
A KMR_12-1-2012-0194 számú támogatási szerződés keretében a Kedvezményezett elvégezte a vegyes műanyaghulladékok termikus bontásának komplex vizsgálatát és kidolgozott egy innovatív hulladékfeldolgozási technológiai eljárást.
A mindennapok használati tárgyainak mind szélesebb köre készül műanyagból. A nagy tömegben keletkező hulladék kezelése egyre nagyobb kihívást jelent a természet és az ember élhető környezete számára. A kutatás célja azonos volt azon kormányzati szándékkal, amely arra irányul, hogy minden lehetséges módon hozzá kíván járulni az ország energiafüggőségének csökkentéséhez, az energia ellátás biztonságának javításához. Növelni a szektor versenyképességét, biztosítva a fenntarthatóságot, a környezetvédelmi szempontok messzemenő figyelembe vétele mellett.
A kutatási eredmények alapján kijelenthető,hogy a vegyes műanyaghulladék nem csak energetikai célra alkalmas, hanem másod nyersanyaggá alakítva ismételten felhasználható a polietilén gyártásban. Az évente több százezer tonna mennyiségben keletkező műanyaghulladék mindaddig újra termelődik, amíg a feldolgozó ipar a használati tárgyakat a kőolaj származékú műanyagokból állítja elő, tehát belátható időn belül, még sokáig megújulóként kezelhető.
A hulladékból, a hagyományos energiahordozókhoz viszonyítva is magas energia tartalom kinyerése költség hatékony módon, környezet kímélően végrehajtható. Felhasználásuk a már bevált, meglévő eszközök alkalmazásával történhet.
A technológiai fejlesztés a Hídfő Plussz Kft. vácegresi telephelyén valósult meg, amely során létrejött komplex rendszer, a fenntartási időszak alatt, további kísérletek végzésére és a kutató helyek (egyetemek, MTA intézményei stb.) esetleges igényei kielégítésére is alkalmas.