Minden feltétel adott az ingatlanpiac bővüléséhez
Az ingatlanpiac ezévi növekedése szinte garantált, olvashatjuk az OTP Ingatlanpont közleményében.
Tovább bővül az ingatlanpiac idén, miután a 2016-os, építkezést ösztönző lépések hatására megkezdett beruházások közül sokat 2018-ban adnak át, csak Budapesten közel kilencezer új társasházi lakás épülhet meg - közölte az OTP Ingatlanpont.
A közleményben Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője kifejtette: idén és 2019-ben az építési volumen elérheti, illetve meghaladhatja a 30 ezres szintet, ám hosszabb távon a 25 ezer új lakás építése lehet egyensúlyban a kereslettel.
Kiemelték, sokak várakozásával ellentétben nem biztos, hogy a lakásépítéshez kapcsolódó kedvezményes 5 százalékos áfakulcs határidejét 2019 után meghosszabbítják, ezért a közlemény szerint a beruházóknak igyekezniük kell, hogy a fennmaradó időben kedvező adózás mellett fejezzék be a projektek építését és átadását.
Ugyanakkor megjegyezték, nincs kizárva, hogy a későbbiekben bejelentenek további építkezést ösztönző intézkedéseket, de ha mégsem, akkor 2019 után folytatódhat az áremelkedés.
A befektetési célú lakásvásárlás is népszerű marad, de a magas lakásárak miatt nem számítanak a magánbefektetők arányának növekedésére.
Közölték,
2017 az ingatlanpiac éve volt,
ezt támasztja alá, hogy tavaly az első kilenc hónapban mintegy 8000 új lakás épült és további 28 ezerre adtak ki építési engedélyt.
Az OTP Ingatlanpont szerint olyan tényezők növelték a vásárlási kedvet, mint például a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) felhasználási lehetőségeinek bővítése, a kedvező hitelkörnyezet, illetve a fogyasztóbarát, fix kamatozású lakáshitelek.
Az egyszerű bejelentés, az áfa visszaigénylés és a kedvezményes 5 százalékos áfakulcs pedig a beruházókat ösztönözte építkezésre.
Arról is beszámoltak, hogy az utóbbi négy évben inkább csak a főváros és a vidéki nagyvárosok - főleg Nyugat-Magyarország - piaca fejlődött rohamosan, de 2017 változást hozott, ugyanis elindult egyfajta területi kiegyenlítődés, azaz az alacsonyabb árfekvésű térségekben nagyobb ütemű drágulás volt látható.
Forrás: MTI