A jegybank szigoríthat az adósságfék-szabályokon
A K&H Bank szakemberei elképzelhetőnek tartják, hogy a jegybank szigorít a rövidebb futamidejű hiteleknél az adósságfék-szabályokon.
A várható eredmény az lesz, hogy a törlesztőrészletek a mostani 50 százalék helyett a jövedelemnek csak a 25-35 százalékát érhetik majd el a változó kamatozású, 1-3-5 éves kamatperiódusú hiteleknél.
Rajna Gábor, a K&H lakossági értékesítési igazgatója a pénzintézet pénteki, budapesti sajtóbeszélgetésén ezt azzal indokolta, hogy a jegybank a fix kamatozású hitelezés arányát kívánja növelni. Kiemelte: folytatódik a növekedés a magyarországi jelzáloghitel-piacon, a tavalyi 708 milliárd forint után 2018-ban a K&H előrejelzése alapján 770-840 milliárd forint jelzáloghitel kihelyezése várható, ez 20 százalékos piacbővülést jelent éves szinten.
Elmondta, hogy a K&H is fontos szerepet játszik a növekedésben, a folyósított jelzáloghitelek összegét tavaly 104 milliárd forintra növelte a bank. A fogyasztóbarát hitelek gyorsan népszerűvé váltak a K&H-nál, tavaly szeptember óta 11 milliárd forint ilyen jelzáloghitelt igényeltek az ügyfelek a banknál, átlagosan 10 millió forint összegben.
A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) szintén népszerű a K&H-nál: 2017 januárjától 2018 február végéig a banktól igényelt támogatások összege elérte a 11,5 milliárd forintot, a támogatások átlagos összege pedig megközelítette a 2,9 millió forintot. Az igénylők háromnegyede hitelt is kért a támogatás mellé - jelezte az igazgató.
Rajna Gábor kifejtette: a jelzáloghitelezés bővülése stabil és több pilléren áll. Az alacsony kamatkörnyezet, a nettó reálbérek emelkedése, az alacsony munkanélküliségi ráta, a GDP növekedése, az uniós források beáramlása és a fokozódó beruházási kedv mind-mind segíti a jelzáloghitelezés bővülését. Az ingatlanpiac szintén hozzájárul a fellendüléshez, hiszen a lakásépítések száma emelkedik, így egyre több új lakás jelenik meg a piacon, a családi otthonteremtési kedvezmény is fontos tényező a hitelezés növekedésében - magyarázta a szakember.
Rajna Gábor kifejtette: a nominális lakásárak már jelentősen meghaladták a 2008-as szintet, reálértéken azonban még az alatt vannak. Budapesten 2008 óta mintegy 50 százalékkal emelkedtek a nominális lakásárak, a Nyugat-Dunántúlon 25 százalékos, Pest megyében 13 százalékos volt a drágulás, Észak-Magyarországon viszont 14 százalékkal csökkentek az árak 2008 óta.
Rajna Gábor utalt arra: az ingatlanpiaci tranzakciók mintegy 40 százaléka befektetési célú vásárlás, ez annak köszönhető, hogy a befektetéssel elérhető hozam bőven a lakáshitelek költsége fölött van, ez azonban hosszú távon nem maradhat fenn. Az új lakások építése terén bizonytalan tényező az áfa-szabályok 2019 végén várható változása - fűzte hozzá a bank igazgatója.
Információk a CSOK-ról: csok.co.hu
Friss CSOK hirdetések: csokingatlanok.hu
Forrás: MTI