Amit a lakásbiztosításról mindenkinek tudni kell
Elég egy kis figyelmetlenség vagy feledékenység: odaég az olaj, eláztatnak felülről, lángra kap a felügyelet nélkül hagyott mécses, és már kész is a baj.
A lakásbiztosítás nem védi meg a lakást ezektől, de gyógyír, ha egyszercsak beüt a ménkű.
A lakásbiztosítási szerződés részletesen taglalja azokat az alapvető káreseteket, amelyek bekövetkezése esetén a biztosító helytáll:
- Vihar
- Jégeső
- Villámcsapás
- Árvíz
- Tűz és robbanás
- Földrengés
- Kőomlás
- Földcsuszamlás
Ezeken kívül természetesen akkor is fizet a biztosító, amennyiben a biztosított vagy más személy okoz saját magának vagy másnak kárt. Ld. a nyitva felejtett kádcsap vagy kádszélről “leugró” mosógépszennyvízcső tipikus esetét. Bővebb információ erről a biztosítástípusról. »
Egyes káreseményeknél kizárólag akkor fizet a biztosító, ha a biztosított eleget tett bizonyos kármegelőzési lépéseknek. Pl. betöréses lopásnál előfordulhat, hogy nem fizet a biztosító, ha nincs a biztosítási feltételekben előírt biztonsági ajtó, riasztóberendezés vagy ablakrács felszerelve.
Ha garázs híján kocsinkkal kénytelenek vagyunk közterületen parkolni, akkor érdemes olyan biztosítást kötni, amelyik fedezi a viharban leszakadó ágak, kidőlő fák vagy jégverés okozta jelentős károkat.
A lakásbiztosítás káreseményeinek körébe nem csak a fenti klasszikus károk rendezése tartozik, hanem olyanok is, mint például a kulcsok elvesztése utáni zárcsere, vagy például az új bicikli, ha ellopnák a régit.
Érdemes aszerint választani biztosítót és biztosítást, ami a legnagyobb eséllyel bekövetkezhet a szerződő életvitele mellett. Fenti példánknál maradva, aki nem rendelkezik kerékpárral, annak nem fontos a biciklilopás elleni kártérítés, ellenben jól jöhet a kulcselhagyás utáni zárcsere.
A lakáshoz érdemes lehet felelősségbiztosítást is kötni, főleg az emeleten élőknek, akik esetleg eláztathatják az alattuk lakókat vagy éppen bezúzhatják a pont alattuk parkoló autó szélvédőjét egy erkélyükről leeső cserepes virággal.
Tanácsos, ha a figyelmünk nem csak az ingatlan bebiztosítására, hanem az ingóságokéra is kiterjed. A bútorok, műszaki, informatikai berendezések, ékszerek ma már akár a lakás értékének jó részét is kitehetik. Több, mint kellemetlen, amikor egy lakástüzet ugyan gyorsan eloltanak a tűzoltók, de mégis minden megsemmisül a mindent átjáró füst és korom miatt.
Ma már léteznek olyan lakásbiztosítási konstrukciók is, amelyben bebiztosíthatjuk magunkat pl. mobiltelefon elvesztésével vagy ellopásával szemben.
Nem vagyunk elég figyelmesek, ha nem törődünk a biztosított vagyontárgyak, ill. magának az ingatlan biztosítási értékének fenntartásával. Jó esetben lakásunk, házunk értéke idővel nem csökken, hanem nő, a növekedés ütemét a biztosításnak is követnie kell (indexálás), hogy elkerüljük az alulbiztosítást.
Túlbiztosítani sem érdemes azt értékeinket, hiszen a biztosító úgyis a tényleges érték alapján fogja megtéríteni a kárunkat.