Kevesebb ipari ingatlant keresnek a fővárosban, és környékén

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Budapesten, és környékén visszaesett a befektetésre szánt ingatlanok iránti kereslet mennyisége a 2018-as évben mért adatokhoz képest.

A kereslet 57,9 százalékát szerződéshosszabbítások tették ki, az új szerződések részaránya 19,9 százalék, míg a bővülések aránya 3,2 százalék volt. Ezen felül kötöttek még hat előbérleti szerződést is, ezek adták a kereslet 19 százalékát.

Az üresedési ráta negyedéves szinten enyhén, 0,7 százalékponttal emelkedett, így az üres területek aránya 3,1 százalékon állt, a január-márciusi időszak végén 67 620 négyzetméternyi ipari terület állt üresen, és mindössze három épületben volt 5000 négyzetméternél több kiadatlan terület. A BIEF a vizsgált időszakban 25 tranzakciót regisztrált, amelyekből egy szerződés haladja meg a 10 000 négyzetmétert. Az átlagos tranzakcióméret 3347 négyzetméter volt.

A bérleti szerződések 96 százalékát logisztikai parkok területeire kötötték, míg a városi logisztikában három bérbeadás történt, ami a 2019 első negyedéves bérlői kereslet volumenének 4 százalékát tette ki. Az első negyedévben két új csarnokot adtak át: az Airport City Logistic Parkban és a Prologis Park Budapest Harborban. A fővárosi és a Budapest környéki agglomeráció spekulatív ipari ingatlanállománya jelenleg 2 200 250 négyzetméter.

A Prologis Park Budaörs területén aláírt, 27 820 négyzetméteres szerződéshosszabbítás volt az év első három hónapjában lezárt legnagyobb bérleti megállapodás. A legnagyobb előbérleti szerződést a CTPark Westben kötötték 8830 négyzetméterre, míg a legnagyobb új bérlet a CTPark Budapest East Üllő területén zárult 6110 négyzetméteren. A legnagyobb bővülést a Citypoint9-ben írták alá: 1500 négyzetméterre.

A BIEF tagjai a CBRE, a Colliers International, a Cushman & Wakefield, az ESTON International, a JLL és a Robertson Hungary ingatlantanácsadók.

Forrás: MTI