Hűtés nyáron, klíma nélkül?
Így élje túl a perzselő meleget.
A nyár közeledte ill. a kánikula-szezon rémképe az emberek többségét arra ösztönzi, hogy mielőbb kigondolja, hogyan szeretné a nyár egy részét - amikor nem szabadságon ill. a munkahelyén van - túlélni, de legalábbis nagyobb kellemetlenségek nélkül kihúzni. Kézenfekvő megoldásként a klímaberendezések széles választéka áll rendelkezésére, de mit tehet az, akinek nincs pénze egy-egy ilyen eszközre, vagy csak simán nem szeretné ezzel terhelni otthonát.
Honnan adódik össze a nyári hőmérséklet, azaz honnan jön a meleg?
Egy adott lakáson, házon belül nagyjából az alábbi eloszlásokkal érdemes számolni - ezek mind összeadódnak, ettől érezzük a hőmérsékletet annyira magasnak.
- Napsütötte fal hője: kb 30%
- Gépek működéséből keletkezett hő: kb. 20%
- Napsütött ablakok által vonzott hő: kb. 20%
- Födémet érő Nap melege: kb. 15%
- Árnyékos fal, illetve az emberi test hőmérséklete: kb. 15%
Miért kell alternatíva?
A mesterséges hűtés ezen formája a meleg nyári napokon több energiát fogyaszt el, mint a téli fűtés. Az energiafelhasználásunk 10-12 százalékát fordítjuk léghűtésre, nem véletlen, hogy a nagyvárosok áramfogyasztása megugrik a kánikulában. Mit érdemes tenni tehát, ha ki akarjuk váltani a klímát, vagy pedig csak simán csökkenteni akarjuk a klíma költségeit?
1. Zsalugáter, spaletta felszereltetése
A lakás hűtésére fordított áramszámlát 20-30%-al képes csökkenteni ez a megoldás, amely egy egy négyzetméteres ablakra viszonylag elfogadható áron felszerelhető. Ha a ház homlokzatára nem lehet felszerelni, akkor belülre rakjuk fel, bár ez esetben fennáll a lehetősége, hogy erőteljesen beárnyékolja a szobát.
2. Szőnyegek feltekerése, felmosás
A felmosást naponta akár többször is meg lehet ismételni, sima vízzel, vegyszerek nélkül. A lakás teljes alapterületén hűtjük így a felületet, amely segít abban, hogy hűvösebbnek érezzük a levegőt még a legnagyobb kánikulában is.
3. Függöny helyett lepedők
A fehér lepedők visszaverik a Nap sugarait, de a fényt beengedik. Érdemes vizet spriccelni a lepedőre, mivel a nagy felület száradása hőt von el a környezetéből, azaz ebben az esetben a szobától.
4. Redőny
Hasonló hatással bír, mint a zsalugáter és a fehér lepedő, csak az utóbbinál egy fokkal költségesebb megoldás. Annyi előnye viszont mindenképpen van, hogy télen is kihasználhatjuk a redőny, mivel lehúzott állapotában nem engedi ki a meleget.
5. Benti teregetés
Nagy kísértés nyáron kicsapni mindent az erkélyre vagy a teraszra, hogy fél óra múlva már lehessen hajtogatni a ruhákat; ha bent a szobában teregetjük ki a frissen mosott ruhákat, az szintén hőt von el.
6. Hőpajzs felfestése
Olyan tetőablakokon alkalmazható ez a módszer, amelyen bevilágít a nap: létezik egy olyan mikroszkopikus gömböcskéket tartalmazó festék, amely felkenve visszaveri a napsugarak hőjét.
A végére pedig következzen hét plusz tipp, amelyeket a fentiekkel együtt alkalmazva teljes sikerrel válthatjuk ki a légkondicionáló berendezés használatát.
- elektromos berendezések kikapcsolása éjszakára
- fák ültetése az ablak elé
- légáramlás keltése ablakok / ajtók ki- és becsukásával
- mennyezeti ventilátor felszereltetése
- nyári konyha kialakítása
- repkény futtatása a házfalon
- tető fehérre festése