Még van hova drágulni
A Duna House előrejelzése szerint egyáltalán nem kell attól tartani, hogy mérséklődne az ingatlanok drágulásának mértéke - és jó eséllyel igazuk van.
Sovány vigasz...
Nem mi vagyunk a legdrágábbak az Európai Unióban, sőt, igazából a magyarországi ingatlanok árszintje az európai országok között csak a középmezőny végére elég. Kevésbé vigasztaló, hogy Magyarországon nőttek a legnagyobb mértékben az ingatlanárak: 208 %-kal (2015-höz viszonyítva).
A régi Keleti Blokk átka?
Az EU-ban sem volt csekély a drágulás az elmúlt 6 évben: 138,8 %; egy év alatt pedig 9,2%. A volt szocialista országokban azonban mindenhol meghaladta az uniós átlagot a lakások drágulása - ez alól csak Románia a kivétel.
A bérleti díjak kisebb ütemben, csupán 1,2%-kal nőttek tavaly a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Hol jobb?
Románia és Görögország fővárosaiban kevésbé szálltak el az árak, de a budapesti -bő millió forintos- m2- árhoz hasonlót tapasztalhatunk Horvátországban, Észtországban és Szerbiában is.
Az albérletek átlagos havi bérleti díja hazánkban 160 ezer Ft.
Mire számíthatunk?
Bár az energiaárak tartós emelkedése, a növekvő kamatkörnyezet miatt dráguló hitelek és a szigorodó hitelezési folyamatok mind kerékkötői lehetnek az ingatlanpiac zavartalan fejlődésének, a közeljövőben szinte biztos, hogy folytatódni fog az áremelkedés.
Még mostani áron szeretne ingatlant venni, de szüksége van állami támogatásra? Tájékozódjon róluk cikkjeinkből: CSOK, Babaváró Hitel
Forrás: MTI