Még nincs rezsipánik
A pandémia okozta házvásárlási láz kezd alábbhagyni köszönhetően az energiaárak markáns növekedésének.
Már nem a lokáció számít
Míg a koronavírusos évek alatt mindenki nagyobb, tágasabb lakóingatlanba menekült, addig most a lokációval szemben sokkal nagyobb hangsúlyt kap az ingatlan mérete és állapota. Ennek ellenére az eddig felkapott helyek alapvetően nem veszítettek a népszerűségükből.
Nem kell csődbe menni
Többféleképpen is meg lehet azt előzni, hogy ne jusson anyagi csődbe az, akinek várhatóan magas lesz télen a rezsije.
A legkézenfekvőbb megoldás, ami nem jár költözéssel, a felújítás: szigetelés, nyílászárócsere. Eggyel magasabb szint, amikor napelem is kerül a tetőre, és korszerűbb fűtés kerül kialakításra.
Nincs pénz, és/vagy szakember
Van, hogy nem jön össze a korszerűsítés. Ekkor átmenetileg megoldást jelenthet, ha többgenerációs házzá nyilváníttatják az ingatlant, és az alapján kérik a gázár-elszámolást.
Nem elég nagy a család
Ha nem járható út a többgenerációs házzá nyilvánítás, vagy egy keresetből kell mindent megoldani, akkor érdemes fontolóra venni egy másik ingatlan választását, aminek várhatóan eleve kisebb lenne az energiaigénye, vagy csak simán jobb a fűtési rendszere.
Még nincs rezsipánik
Egyelőre nem érzékelhető a rezsipánik miatt nagy mozgás az ingatlanpiacon. Valószínűleg inkább a téli hónapokban várható, hogy többen feladják az otthonukat a vállalhatatlan energiaköltségek miatt.
A rezsiemelés átalakíthatja a piacot
Bár a korszerű, kisebb ingatlanok iránti érdeklődés megnőtt, ezeknek jóval magasabb a piaci ára, mint az energetikailag elmaradottabbaknak, így jó eséllyel a meglévő kevésbé korszerű ingatlan eladási ára nem fedezné a kisebb, de korszerű ingatlan vételárát. Mivel várhatóan viszonylag egy időben több nagyobb alapterületű, korszerűtlen ingatlan fog a piacra kerülni, ez eleve le fogja nyomni az árakat, és lehetőséget ad majd a vevőknek az alkudásra.
Budán és Pesten egyaránt érzékelhetően erősödőben van a vevők alkupozíciója. Nincs ez másként az ország többi részében sem; Kelet-Magyarországon csak júliusban 10%-ot emelkedett téglalakások esetén.
Akik biztos jól járnak
Ezzel párhuzamosan viszont nagyon jó alkupozícióba kerülnek azok a befektetők, akik kis alapterületű, korszerű ingatlant vásároltak még kedvezőnek nevezhető áron. Budapesten a befektetők alapvetően a 20-40 és 60-80 m2-es lakásokat keresték eddig is; Pesten a tranzakciók 45%-ában ekkora lakások voltak a főszereplők.
Egyre vonzóbb a panel?
Hiába tűnik kézenfekvő választásnak a panellakás, egyre többe kerül, és várhatóan tovább fog emelkedni az ára. Igaz, a fővárosi 1,4 millió Ft-os átlag m2-árhoz képest nem tűnik annyira vészesnek a panelek átlag m2-ára: Budán 834 ezer Ft, Pesten 760 ezer Ft.
A téglalakások kicsit drágábbak: 851 ezer Ft/m2 az átlagáruk Budán.
És mi van a társasházi lakásokkal?
A társasházi lakóközösségek döntésén sok múlik: megszavazhatják a külső szigetelést és a kazáncserét is. Egyik sem olcsó mulatság, de hosszútávon mindenképp megéri belevágnia minden társasháznak, ha eddig nem tette volna meg.
Forrás: penzcentrum.hu