Tényleg zöld az energiahatékony otthon?

Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Manapság zöld otthonnak azt nevezzük, ami energiahatékony, de valójában ezt a kérdést nem is olyan egyszerű megválaszolni.

Mitől lesz zöld egy épület?

A mohától, vagy a festéktől? Környezetvédelmi szempontból biztos nem.

Az épületek nagyjából a 36%-át adják a világ CO2-kibocsátásának, és az energiafelhasználás 40%-a is hozzájuk köthető - nem elég, ha csak csökken ezeknek az aránya?

Nem minden a napelem

Sokaknak már a napelem megléte is elég ahhoz, hogy egy házat fenntarthatónak ítéljenek meg. Ha pedig jók a nyílászárói, van napelem mellett napkollektor a háztetőn, hőszivattyúval fűt, és le van szigetelve minden oldalról, szinte mindenki megnyugszik, hogy ennél tökéletesebb már nem is lehetne a ház.

Azonban ha jobban belegondolunk, ettől még nem válik igazán környezetkímélővé, "csak" energiahatékonnyá.

Tény, hogy a mostani kutatások szerint sokkal kisebb az ökológiai lábnyoma annak, ha egy régi házat újítanak fel, mintha egy újat építenek, de nem biztos, hogy ez az állítás megállja a helyét egy nagyon leromlott állapotú ingatlan esetén is, ahol mondjuk még a falak alapjának a szigetelését is ki kell cserélni.

És ugyan vannak már kifejezetten környezetkímélő építőanyagok, de mivel ezek még jóval drágábbak, mint kevésbé környezetkímélő társaik (amik szintén nem olcsóak), így az árérzékeny vevők jellemzően az olcsóbb, környezetre károsabb alapanyagokat választják.

Padlószigetelés

Pl. ha egy háztulajdonos úgy dönt, hogy alulról is le szeretné szigetelni a házát annak érdekében, hogy ne szökjön el a meleg 20-25%-a, először fel kell bontatnia a burkolatot, utána pedig fel kell töretnie az alapot.

A bontott beton és a burkolóanyag hulladék. Az új alap szintén betonból készül, amihez cementet használnak fel - márpedig a cement gyártása nagyon környezetszennyező. A beton és a burkolat közt nem csak aljzatkiegyenlítő kap szerepet, hanem lépésálló EPS is, ami műanyag, plusz párazáró fólia, ami szintén műanyag.

Jó eséllyel a burkolat anyaga sem fából lesz, mivel a faparketta mindig nagyon drága termék volt - és köztudott, hogy az utóbbi pár évben nagyjából megháromszorozódott a fa ára, így valószínűleg inkább a laminált parketta, vagy a hideg burkolat felé fog fordulni a házat felújító tulaj.

Falak és tető szigetelése

Egy ház körbeszigetelése ugyan történhet táblás kőzetgyapottal is, de - mivel az EPS nagyjából feleannyiba kerül - kisebb eséllyel indul a házfelújítók kegyeiért, mint műanyag társa.

Ugyanez a helyzet a tetőszigetelésnél is. Sokan inkább választják a nem lélegző fújt hab szigetelést, mint hogy kőzetgyapotra és fára költsenek (tény, momentán szinte semmi esély arra, hogy valaki most kőzetgyapotot tudjon vásárolni).

Nyílászárók

A nyílászárók cseréjénél nagy dilemma, hogy a lélegző fakeretes ablak legyen a kiválasztott, vagy a mostanában nagyon népszerű műanyag ablak. Előbbi előnye, hogy - ha szakszerűen karban van tartva - "örök élet és három nap" az élettartama… Viszont a festék, amivel lekezelik, szinte mindig mérgező.

A műanyag ablak nagyjából 25 évet bír - ha alacsonyabb minőséget képvisel, akkor csupán 10-15 évet -, és ezután nagy rá a sansz, hogy szemétként végzi, mert sajnos hazánkban jelenleg a műanyag újrahasznosítás gyerekcipőben jár.

Az ajtókkal hasonló a helyzet. Ha nagy mértékben ki vannak téve az időjárásnak, a műanyag ajtókkal már 5-6 év után is komoly probléma lehet (pl. hő hatására deformálódik, és ezután nem zár megfelelően).

Festés

A ház belső festése során csak kevesen választják a meszet, pedig a falnak és a lakók egészségének ez a természetes festék a legszerencsésebb, hiszen nem zárja hermetikusan a falat, és gátolja a penészgombák elszaporodását.

A mázolásnál is jobb választás a vizes bázisú festék, mert vagy egyáltalán nem tartalmaz vegyszert, vagy csak kisebb mértékben, mint oldószeres társai. Hátrányuk, az oldószeres festékekkel szemben, hogy a száradási idejük hosszabb, főleg hűvösebb időben.

Energia

Az egy dolog, hogy a napelemek is veszélyes hulladékként végzik azután a nagyjából 20-25 év után, hogy beüzemelték őket, viszont azalatt az idő alatt tiszta energiát termeltek. Viszont hiába a napelem és a hőszivattyú, ha nem takarékoskodik az energiával a ház lakója.

Bár úgy tűnhet, hogy nem felelőtlenség pazarolni az otthon, fenntartható módon termelt energiát, csak abba gondoljunk bele, hogy az intenzívebb használat miatt műszaki eszközeink is hamarabb használódnak el, és ezért idő előtt fognak a szeméttelepre kerülni.

A ház környezete

A ház tájolása és környezete, a növényzet megléte és típusa is számít. Ha csupán dekoratív térkővel van burkolva a ház közvetlen környezete, ne csodálkozzunk, hogy nyáron izzik a levegő - a térkő nem csak visszaveri a nap hőjét, de még az éjszaka folyamán is órákig azt fogja magából ontani. Ráadásul az időnként nagymennyiségű csapadékot elissza a növényzet, míg a térkövön legfeljebb a karácsonyi dekorok maradnak stabilan.

Ha egy épület fákkal van körülvéve, amik nyáron árnyékot vetnek rá, nem kell annyi energia a légkondícionáláshoz. A fák azonban nem csak az árnyék révén hűtik a környezetüket, hanem azzal is, hogy párologtatnak.

Bár sokan esküsznek a sima pázsitra, mert egyszerű locsolni és karbantartani, senki sem vitathatja, mennyivel kellemesebb egy fákkal teleültetett udvaron kint lenni a nyári nagymelegben - ráadásul a pázsit nem is termel annyi oxigént. 

A fákon kívül még a falra, vagy a faltól nem messze felfuttatott kúszónövény is árnyékot adhat - előbbi lehetőségét általában azért szokták elvetni, mert tönkreteheti a ház homlokzati festését. Utóbbi esetben viszont csak extrém hőtűréssel rendelkező növények jöhetnek szóba, mivel a fal által visszavert hő miatt több meleget kap a növény, mint máshol lévő társai (ez alól kivételt képeznek az állandóan árnyékban lévők).

Összességében elmondható, hogy bár egy magánszemély is sokat tud tenni a környezet védelmében még a házfelújítás során is, egyáltalán nincs könnyű dolga, viszont szerencsére nem is reménytelen a helyzete. Ha más nem, a kert végében komposztálni bárki tud :)

Ha Önnek fontos az energiahatékonyság, vegye igénybe a Zöld Hitel kölcsönt, és a 0%-os CSOK-ot, és váltsa valóra álmait!